Най-нови
Екзакта - ГЕРБ, ИТН и БСП могат да разчитат на по около 90% от избирателите си
Гaлъп - ГEРБ губи, a Cлaви Трифoнoв пeчeли
Алфа Рисърч - Много ocпoрвaнa биткa мeжду ГEРБ-CДC и ИТН
Тренд - Ако изборите бяха днес, "Има такъв народ" би спечелила с малка преднина от 0,8%
Прогноза на независима аналитична мрежа от социолози
ИЦ Тренд - Партийните предпочитания на българите спрямо изборите за Европейски парламент
Генерал Румен Радев печели изборите с 59.35% от гласовете
Алфа Рисърч - Радев става президент с 49,6% Цачева ще има 39,1%
Галъп Интернешънъл - Румен Радев печели изборите срещу Цачева с 55% на 45%
Референдумът на Слави Трифонов почти сигурно няма да стане законово задължителен
"Галъп" - Последно Радев води с 24,9% пред Цачева с 22,3%
Последните данни на "Алфа Рисърч", Радев е първи - с 24,6%, а Цачева втора - с 21,5%
"Афис", на първи тур Румен Радев - 26%, Цецка Цачева - 24%
Според "Галъп" Румен Радев води с повече от 4% на първи тур
"Алфа Рисърч" - победа на първи тур с 1,3% на Румен Радев над Цецка Цачева
Нито една социологическа агенция не позна резултатите на първи тур
Екзакта Рисърч Груп - Изборът на президент ще се реши на балотаж
Не гласувайте изобщо на референдума! Не на подвеждащото гласуване за мажоритарен вот!
Алфа рисърч - скъсяване на дистанцията между водещите кандидати от 7.9% на 3.8%
"Галъп интернешънъл болкан": Цачева - 27,2%, Радев - 23,1%, Каракачанов - 11,5%
"Алфа Рисърч": Балотаж между Цецка Цачева и Румен Радев
Маркет линкс - при балотаж Радев и Каракачанов бият Цачева!
"Галъп" - При балотаж Радев може би ще победи Цачева с 1%
"Алфа Рисърч" - 59% от гласувалите на референдума ще са "за" намаляване парите за партиите
Според ЦАМ, Цачева ще води с 10% преднина на 1-ви тур и изравняване на 2-ри тур
АСПМП "Сова Харис" - Генерал Радев пчели изборите на втори тур
Според "Галъп" на балотаж ген. Радев печели срещу Цецка Цачева
Най-вероятен балотаж с кандидатите на ГЕРБ и БСП
"Медиана": Цецка Цачева първа на първи тур, на втори - вероятно втора
21 кандидати за президент за изборите на 6 ноември 2016 г.
ЦИК разпредели номерата на бюлетините за изборите. Бюлетините с №1 и №9 - анулирани за участие!
Препратки
Партии
Информативно
Подкрепата за кабинета – 24% доверие срещу 42% недоверие
Автор: izborite.com | Дата: 2015-11-23
Рейтингът на Борисов расте 15-и месец, най-харесват Павлова Управляващата коалиция и най-вече ГЕРБ излизат с повишено доверие след местните избори, но същевременно ключови министри и политики губят подкрепа. Това показва изследване на социологическа агенция "Алфа Рисърч", проведено между 10 и 18 ноември. Сред политическите лидери с най-висока подкрепа се ползва отново премиерът Бойко Борисов - доверието в него нараства петнадесети пореден месец, като достига 38.3% и за първи път от три години позитивните оценки вземат връх над негативните. По-скромна е подкрепата за кабинета – 24% доверие срещу 42% недоверие.
Рейтингът на Борисов расте 15-и месец, най-харесват Павлова
Управляващата коалиция и най-вече ГЕРБ излизат с повишено доверие след местните избори, но същевременно ключови министри и политики губят подкрепа.
Това показва изследване на социологическа агенция "Алфа Рисърч", проведено между 10 и 18 ноември.
Сред политическите лидери с най-висока подкрепа се ползва отново премиерът Бойко Борисов - доверието в него нараства петнадесети пореден месец, като достига 38.3% и за първи път от три години позитивните оценки вземат връх над негативните.
По-скромна е подкрепата за кабинета – 24% доверие срещу 42% недоверие.
Разликата в доверието към премиера и правителството се дължи основно на факта, че той се оценява за действията си в качеството му на политически лидер, а като такъв няма конкуренция. Кабинетът обаче се оценява през призмата на водените политики, а спрямо повечето от тях повечето граждани са силно критични, коментират социолозите.
Традиционно одобрявана сфера и в двете правителства на Борисов остава инфраструктурата (73%), а най-харесван министър – Лиляна Павлова (36.5%).
Здравеопазването (16%), социалната политика (13%) и земеделието (12%), макар и с много по-ниски оценки от инфраструктурата, са следващите, в които гражданите виждат известни позитивни промени. Интересното тук е, че министрите Ивайло Калфин и Петър Москов се нареждат съответно на второ и трето място сред успешните членове на кабинета. Те са единствените с невралгични ресори, запазващи достатъчно висока подкрепа (над 20%), независимо от разгорещените дебати по реформите в техните сфери.
Въвеждането на данък „обществено здраве” – една от най-оспорваните инициативи на Москов – получава подкрепата на 53% от пълнолетните жители на страната. Здравните аргументи, сред които най-вече притесненията за храненето на децата, са надделели над икономическите мотиви срещу данъка.
Томислав Дончев, министърът на еврофондовете, чието усвояване беше в основата на спечелването на местните избори, също запазва стабилен позитивен рейтинг - 16,2%.
Почти всички останали ресори и правителствени политики се характеризират с високо равнище на неодобрение. Различни по характера си причини – начина на обсъждане на дадени законопроекти, проблеми в съответните сфери, или липса на координация, са довели до по-рязък спад в рейтинга на трима министри – образователния Тодор Танев, вътрешния Румяна Бъчварова и на туризма Николина Ангелкова.
Най-ниска е подкрепата за отделянето на повече пари от данъците за администрация (6%), вътрешен ред и сигурност (37%) и за чисто икономически дейности и услуги (38%).
Девет от десет анкетирани са срещу повишаването цените на винетките.
В сравнение с месец юни, ръст от 4 на сто е налице и в личния рейтинг на президента Росен Плевнелиев. Одобрението за него идва основно от социалните групи, най-активно подкрепили референдума за електронното гласуване.
Избори: ГЕРБ води убедително, без "Атака" в НС
В електорален план няма значима промяна в подкрепата за основните политически сили – лек ръст при ГЕРБ и РБ, лек спад при ПФ и по-значителен при БСП и "Атака". За 80% от анкетираните, на местните избори ГЕРБ е увеличил влиянието си в обществото. Според 29% РБ също излиза от изборите с по-добри позиции. Ореола си на „силната партия“ започва да губи ДПС. Едва 8% са на мнение, че неговата тежест се е увеличила – също толкова, колкото смятат, че се е увеличила тежестта на новите малки партии като АБВ и Движение 21.
Като основни губещи обаче се оценяват най-вече БСП и "Атака". Според 77% влиянието на левицата сред избирателите спада, 80% твърдят същото за партията на Волен Сидеров. Ако днес имаше избори, националистите биха останали извън парламента, тъй като биха получили едва 1,8% подкрепа. Рейтингът на Сидеров пък спада двойно - до едва 4,8%.
Победители биха били отново ГЕРБ – с 24.5%, следвани от БСП – 8.4%. РБ увеличава електоралната си тежест с 1% (6.5%), докато Патриотичният фронт, който се яви разделен на местните избори, губи 1.5% влияние и достига (4.2%). ДПС е сравнително устойчиво с 6.8 на сто от гласовете. Затвърждава влиянието си и АБВ (3.5%).
Изследването показва още, че след атентатите в Париж 52% смятат, че заплахите за България са същите. 6% се отказват от екскурзии.
http://dnes.dir.bg/news/boyko-borisov-ministri-alfa-risarch-izbori2013-20764214?nt=4
Преглеждания: 1494 | Общ Рейтинг: 5 | Брой гласувания: 1 | Оценка:
Оценявани Коментари
оценявани коментари
оценявани коментари